تایل آکوستیک

سقف‌های کاذب با هدف زیبا سازی محیط داخلی و ایجاد فضایی پوششی برای تجهیزات روی سقف اصلی، طراحی و اجرا می‌شوند. این نوع سقف‌ها، دارای انواع مختلفی چه از نظر متریال و چه از نظر مدل هستند. استفاده از تایل‌، به‌دلیل ویژگی‌های خوب آن، در عرصه تولید و نصب سقف‌های کاذب بسیار محبوب است. مهم‌ترین ویژگی تایل‌ها سبکی، ساده بودن مراحل نصب و تمیز بودن محیط در زمان اجرای کار با این نوع سقف است. در این مقاله اطلاعاتی درباره انواع تایل آکوستیک ارایه می‌شود. این نوع تایل با هدف جذب صدا، عدم پژواک آن در محیط و عدم پخش آن برای فضای خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع پوشش برای سالن‌های تاتر، سینما و سالن‌های بسیار بزرگ جهت اجرای کنسرت، مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساختار، انواع متریال مورد استفاده، نکات مهم درباره این نوع سقف در این مقاله ارایه می‌شود.

سقف کاذب زیگورات

سازه‌های سقف کاذب در شرکت فنی مهندسی زیگورات دارای متریال و کارایی متفاوتی هستند. سقف‌های کاذب زیگورات عبارت هستند از:
سقف کاذب کناف نیز در زیگورات نیز به‌صورت تخصصی دارای انواع زیر است:
تایل آکوستیک

سقف کاذب آکوستیک چیست؟

سقف آکوستیک نوعی عایق صوتی است که صدای ایجاد شده را کنترل و هدایت می‌کند. این کنترل صدا شامل بهبود صدا، جلوگیری از پژواک و انتقال آن می‌شود. این نوع تایل‌ها توسط تجهیزاتی خاص از سقف آویزان می‌شوند و یا به‌صورت مستقیم به سقف متصل می‌شوند. نمای ظاهری آن‌ها به‌صورت شبکه پازلی است، که توسط اتصالات از پیش تعیین شده به هم چفت می‌شوند. در این نوع تایل سوراخ‌‌هایی تعبیه می‌شود که در جدب و کنترل صدا موثر است. استفاده از متریالی مانند پارچه‌های خاص برای پشت تایل‌ها نیز یکی دیگر از روش‌های جذب صدا است. انواع متفاوتی برای این نوع تایل وجود دارد که در این مقاله به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

انواع تایل آکوستیک
A C O S T I C T I L E

لزوم استفاده از سقف آکوستیک

تایل آکوستیک جهت ایجاد فضایی پرآرامش استفاده می‌شوند. متریال این نوع تایل کمک می‌کند تا صدا با فرکانسی مناسب به گوش برسد. برای گوش انسان یک رنج و فرکانس صوتی خاص معنا پیدا می‌کند و صدایی خارج از این حد، تعریف نشده و ناهنجار شناخته می‌شود. این نکته، به‌ویژه در سالن‌هایی که تولید صدای بلند در آن‎ها روی می‌دهد، امری ضروری محسوب می‌شود. نکته مهم در این‌گونه سالن‌ها، آن است که به دلیل پژواک صدا یا طول موج نادرست، امواج صوتی ناهنجاری به گوش خواهد رسید. این مشکل سبب ایجاد حس بد و عدم آرامش مراجعه کننده می‌شود. به همین منظور برای مکان‌هایی این‌چنین، به عاملی مناسب، جهت هدایت درست فرکانس صدایی نیاز است. تایل آکوستیک با سیستمی یک‌دست و هماهنگ برای ایجاد فضایی با طیف صدایی مناسب بهترین گزینه در ایجاد فضایی امن با یک نمای ظاهری مدرن محسوب می‌شود.

انواع تایل آکوستیک

تایل‌های آکوستیک دارای متریال و انواع متفاوتی هستند که در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

تایل گچی آکوستیک

این نوع تایل دارای یک لایه فیلس است و در دو رنگ سفید و مشکی ارایه می‌شود. این لایه در پشت صفحات تایل علاوه بر جذب صدا، سبب جلوگیری از فروریزی و انتشار ذره‌های گچی نیز می‌شود. تایل‌های گچی دارای نمای ظاهری متفاوت و به دنبال آن رده‌های صوتی مختلفی هستند. در ادامه تعدادی از این مدل را معرفی می‌کنیم:
تایل گچی آکوستیک مدل 18/6 پانچ دایره‌ای

تایل گچی آکوستیک مدل 18/6 پانچ دایره‌ای

این نوع تایل دارای سوراخ‌های دایره‌ای است که اندازه قطر هر یک 6 میلی متر است. فاصله هر دو دایره مجاور نسبت به هم نیز 6 میلی متر است. در واقع فاصله مرکز هر دو دایره نسبت به هم 18 میلی متر خواهد بود. دایره‌های این نوع تایل آکوستیک دارای اندازه‌های یکسانی هستند.

تایل گچی آکوستیک مدل8/36/12 پانچ دایره‌ای

این تایل دارای دو نوع دایره با قطر 8 و 12 میلی متر است. در هر ردیف یک نوع دایره وجود دارد و فاصله مرکزی هر دو دایره باید 36 میلی متر باشد.

تایل گچی آکوستیک مدل8/50/12 پانچ دایره‌ای

این تایل نیز دارای ردیف دایره کوچک و بزرگ، با قطرهای 8 و 12 میلی متر است. فاصله مرکز هر دو دایره در یک ردیف از یکدیگر 50 میلی متر است.

تایل گچی آکوستیک مدل 18/8 پانچ دایره‌ای

سوراخ‌های این نوع تایل دایره‌های هم اندازه با قطر 8 میلی متر هستند. فاصله مراکز این دایره‌ها از یکدیگر 18 میلی متر است.

تایل گچی آکوستیک مدل 25/12 پانچ مربعی

این نوع تایل دارای سوراخ‎‌های مربعی است و اضلاع این مربع‌ها دارای اندازه 12 میلی متر است. فاصله اضلاع هر دو مربع از یکدیگر 13 میلی متر است. به طور دقیق می‌توان گفت که فاصله مرکز هر دو مربع 25 میلی متر است.

  • تایل گچی آکوستیک مدل 96/6

این تایل دارای سوراخ‌هایی به شکل شیارهای خطی مستطیلی شکل به عرض 6 و طول 96 میلی متر است. این مستطیل‌ها در دسته‌های 7 تایی روی تایل‌ها ساخته می‌شوند. فاصله مرکز هر دو دسته نسبت به هم 150 میلی متر است.

تایل آکوستیک پوشالی

تایل‌های پوشالی نمای زیبایی نسبت به انواع دیگر تایل آکوستیک دارند. این تایل‌ها دارای متریال ترکیبی پشم چوب، پودر منیزیت و آب هستند که طی فرآیندی خاص به صفحات پوشالی تبدیل می‌شود. این صفحات قابلیت رنگ کردن را دارند. خاصیت آکوستیکی بالای این نوع تایل و نمای زیبای آن بر محبوبیت آن می‌افزاید. این نوع تایل در معماری داخلی در ایجاد نمایی جذاب و کمک به ارایه سبک‌هایی خاص کمک کننده است.

تایل آکوستیک الیاف معدنی AMF

تایل آکوستیک با الیاف معدنی وارداتی است و به دلیل کیفیت بالا و طراحی بی‌نظیر از محبوبیتی ویژه برخوردار است. این محصول از متریال ترکیبی مواد معدنی پشم سنگ، خاک رس، نشاسته ذرت و پرلیت ساخته شده است. تایل آکوستیک با الیاف معدنی علاوه بر ضدصدا بودن دارای ویژگی‌های زیر است:
نصب و نگه‌داری آسان
زیبایی چشم‌گیر
آنتی باکتریال بودن
وزن سبک و کاهش بار تحمیلی به بنا
مقاومت در برابر حریق
دسترسی آسان به تاسیسات و تجهیزات بالای سقف
قابلیت بازیافت به دلیل عاری بودن از مواد شیمیایی مضر
انواع متفاوت و قابلیت پذیرش رنگ‌بندی متناسب با معماری داخلی

مراحل اجرای سقف کاذب با تایل آکوستیک

این تایل‌ها به‌طور عمومی دارای اندازه 60×60 سانتی متر مربع هستند. البته ابعاد دقیق اندازه ضلع این نوع تایل 60/7 سانتی متر است. عدد 60 به‌ویژه در زمان سازمان‌دهی اندازه و فاصله سوراخ‌های تایل گچی آکوستیک بسیار مناسب است. این نوع تایل به زیرسازی روی سقف اصلی نیازمند است. برای آن‌که تایل‌ها برش نخورند در سقف از باکس ویژه‌ استفاده می‌شود. عرض این باکس‌ها را باید با محاسباتی دقیقی انتخاب کنند، تا ابعاد داخلی سقف برابر مضربی از ابعاد تایل باشد و نیازی به برش تایل‌ها نباشد. اگر برش تایل برای مشتری اهیمت نداشته باشد از این نوع باکس استفاده نمی‌شود. زیرسازی این نوع سقف شامل نبشی‌هایی از نوع گالوانیزه است. این فلز هم‌چون قاب‌ دورتا دور محیط اجرا را فرا می‌گیرد. این قاب با ارتفاع دلخواه با توجه به خط تراز نصب می‌شود. نصب آویزها از سقف مرحله بعدی اجرای کار است. جنس سقف کاذب و تعداد لامپ‌های روشنایی، تعداد و فاصله نصب آویزها را مشخص می‌کند.

سفارش تایل آکوستیک

برای سفارش سقف‌ها کاذب آکوستیک باید از ابتدا متریال آن را انتخاب نمایید. هر متریالی ویژگی‌ها و مزایای خود را دارد و متناسب با مکان و شرایط خاصی تدارک دیده شده است. در زمینه نوع سوراخ‌های موجود در تایل‌های گچی نیز انتخاب به سلیقه مشتری وابسته است. آن‌چه چشم را نوازش می‌دهد و با سبک معماری داخلی هم‌گونی دارد، بهترین گزینه است. بعد از انتخاب این نوع سقف دقت داشته باشید که تهیه و اجرای آن را به شرکت‌ها متخصص بسپارید. این نوع کار برای سالن‌های بزرگ و در متراژ بالا اجرا خواهد شد. این یعنی هزینه بالایی صرف این نوع سقف کاذب خواهد شد. به همین دلیلی مهم باید از کیفیت مناسبی برخوردار باشد تا مجبور به صرف هزینه دوباره جهت تعویض یا تعمیر آن نشوید. شرکت فنی مهندسی زیگورات در این زمینه در کنارتان خواهد بود و خدمات حمایتی در زمان اجرا و بعد از آن نیز خواهد داشت.

قیمت تایل آکوستیک

قیمت تایل آکوستیک با توجه به نوع تایل تعیین می‌شود. این تایل‌ها دارای انواع خارجی و ایرانی هستند. کیفیت‌های متفاوت و تنوع رنگی و شکلی متفاوت دارند. در بین انواع تایل‌های آکوستیک که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، تایل با قیمت مقرون به‌صرفه و مناسب نیز وجود دارد. انتخاب طرح مورد نظر بر مبنای نیاز محیط داخلی و سلیقه مشتری انجام می‌گیرد و قیمت هر نوع با توجه به متریال و متراژ فضای اجرا تعیین می‌شود. برای برآورد هزینه می‌توانید با مشاوران شرکت فنی مهندسی زیگورات تماس بگیرید و اطلاعات رایگان تخصصی در این زمینه را دریافت نمایید.

کلام آخر

در این مقاله درباره کاربرد تایل آکوستیک و انواع آن اطلاعات کاملی ارایه شد. هم‌چنین مراحل طراحی و اجرای این نوع سقف به‌صورت مختصر شرح داده شد. به کمک این اطلاعات می‌توانید با توجه به شرایط محیط اجرا و سلیقه‌تان اقدام به انتخاب این نوع سقف کاذب نمایید. توجه داشته باشید که این نوع سقف، کمک قابل‌توجهی در کنترل و هدایت صدا و تبدیل آن به موج‌های صوتی مناسب می‌نماید. این نوع سقف ساختار صدا را در یک سالن بزرگ هماهنگ و هم‌گون می‌کند و حضور در یک محیط داخلی را به تجربه‌ای لذت‌بخش تبدیل می‌نماید. شرکت فنی مهندسی زیگورات با چندین سال سابقه در زمینه طراحی، اجرا و نصب سازه‌های کاذب، زیر نظر افراد متخصص و متبحر افتخار دارد که، در این زمینه کنارتان باشد و اجرایی بی‌نظیر را تقدیمتان نماید.