کناف معمولی RG

سقف‌های کاذب با هدف زیباسازی و پوشش تجهیزات روی سقف، در نماهای داخلی طراحی و اجرا می‌شوند. این سقف‌ها دارای متریال و انواع متفاوتی هستند، که در سری مقالات زیگورات به آن‌ها اشاره کرده‌ایم. ساده‌ترین نوع پوشش‌های کاذب روی سقف، سقف کاذب کناف است. کناف تمام تجهیزاتی که از روی سقف می‌گذرند، شامل کانال‌های تهویه هوا و کولر، تجهیزات کابل، سبم‌های برق، اتصالات، دریچه‌ها و … را به‌شیوه زیبایی پوشش می‌دهد. این نوع پوشش بسیار دکوراتیو است. کناف خود دارای انواع متفاوتی است. ساده‌ترین نوع آن، کناف معمولی RG است که در این مقاله مورد بررسی قرار می‌گیرد. هم‌چنین مراحل اجرای این نوع کناف و ویژگی‌های ساختاری آن در این مقاله معرفی خواهند شد. این نوع کناف دارای سری‌های بسته بندی‌ آماده است. جهت شناخت بیشتر این نوع سقف با ما همراه باشید.

سقف کاذب زیگورات

سقف‌های کاذب زیگورات در 4 نوع زیر طراحی و اجرا می‌شوند:

کناف زیگورات

سازه سقف کاذب کناف در زیگورات دارای مدل‌های زیر است:
تایل معمولی RG

کناف معمولی RG

این نوع کناف سقف، گچ برگ RG یا پانل آرجی نامیده می‌شود. این نوع پانل ساده‌ترین ورق کناف محسوب می‌شود و برای پوشش سقف یا دیوار کاذب مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساختار این نوع پوشش از دو لایه مقوای ضخیم در دو طرف و یک لایه گچ با ضخامت‌های متفاوت در وسط تشکیل شده است. ضخامت لایه گچ، این نوع کناف را مناسب برای کارهای متفاوت می‌کند. این نوع گچ برگ برای اولین بار در شرکت کناف آلمان طراحی و اجرا شد و هنوز هم این کارخانه بزرگ‌ترین تولید کننده پانل‌های گچی روکش‌دار محسوب می‌شود. این نوع کناف در داخل ایران نیز تولید می‌شود. از ویژگی‌های این نوع کناف به‌ویژه برای لایه‌های نازک آن، قابلیت انعطاف‌پذیری و ایجاد نمای کمانی و قوس‌دار روی سقف است. استفاده از سیستم نورپردازی‌های خاص از مزایای این نوع سقف است که در سقف‌های کاذب از نوع تایل این امکان وجود ندارد.

انواع تایل معمولی RG
RG K N A U F

ویژگی‌های کناف معمولی RG

این نوع کناف دارای مزایایی است که انتخاب آن را در لیست اولویت‌های سقف کاذب قرار می‌دهد. از جمله ویژگی‌های این نوع کناف می‌توان به سرعت بالای اجرای آن اشاره کرد. نصب این نوع کناف نیز بسیار آسان‌تر از بسیاری از سقف‌های کاذب است. این امکان که درپایان کار می‌توان این نوع سقف را رنگ‌آمیزی کرد و متناسب با طراحی دکوراسیون و سلیقه مشتری تحویل داد از مزایای خوب این نوع سقف کاذب است. هر پانل گچ ‌برگ‌ وزنی حدود 7 تا 8 کیلوگرم دارد و این به آن معنا است که بار تحمیلی وارد شده نهایی به کل ساختمان بسیار کم خواهد بود. قیمت این نوع سقف نسبت به استفاده از مصالح قدیمی و سنتی کمتر است و آلودگی محیطی کمتری را نیز در زمان اجرا ایجاد می‌نماید. هزینه حمل و نقل و باربری در این نوع سقف نیز بسیار مناسب است.

کاربرد پانل گچی معمولی RG

یک کناف معمولی RG مناسب‌ترین گزینه برای انواع نقوش شامل منحنی‌های زیبا و قوس‌های کمانی تند در روی دیوار و سقف است. این نوع گچ‌ برگ برای محیط بدون رطوبت و خشک بسیار مناسب است. این نوع سازه برای مکان‌های عمومی به‌ویژه بر روی سقف که امکان دسترسی و وارد آوردن ضربه به آن کم است، بسیار مناسب است. هم‌چنین این نوع سازه برای ایجاد سقف‌های یک‌پارچه کناف و سقف‌های مشبک مورد استفاده قرار می‌گیرد. قیمت مناسب این نوع پانل گچی و سبکی وزن آن باعث استفاده از این نوع پانل به‌فراوانی برای نماهای داخلی و معماری‌های با دیزاین و سبک خاص استفاده شود. حضور یک سقف کاذب دکوراتیو می‌تواند جلوه و نمایی خاص به یک سالن یا محیط پذیرایی داخلی ببخشد. این نوع سازه مناسب و به‌صرفه برای اجرا در فضاهای بسیار بزرگ نیست.

مراحل نصب گچ‌ برگ‌های معمولی روی سقف

نصب این نوع پانل توسط تجهیزات خاصی انجام می‌شود. برای اجرای این نوع پانل نیاز به زیرسازی‌های خاصی روی سقف اصلی است. استفاده از میل‌گردهای افقی و عمودی اولین مرحله اجرای زیر سازی است. قاب‌سازی مرحله بعدی اجرای کار است. اتصال پانل‌های کناف معمولی RG در سطح کار انجام می‌گیرد و سپس با استفاده از بتونه‌کاری عملیات درزگیری انجام می‌شود. استفاده از ماستیک مخصوص سقف باعث می‌شود، سطحی صاف و یک‌دست حاصل شود. حال این سطح صاف و یک‌دست نیاز به رنگ دارد. استفاده از این نوع پانل روی دیوار، کمی دشوارتر است؛ از آن جهت که دیوارها به پروفیل‌های مخصوص استاد و رانر نیازمند هستند. این نوع سقف کاذب به‌عنوان سقف کاذب با نور مخفی و تی وی باکس نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع گچ برگ

صفحات کناف معمولی RG دارای روکش با رنگ کرم هستند. نام کلمه کناف در پشت این صفحات به زبان لاتین و با رنگ آبی حک شده است. هم‌چنین هر گچ برگ شامل تاریخ و ساعت تولید است که در پشت آن درج می‌شود. این نوع کناف دارای دو نوع زیر است:

  • لبه صاف یا VK
  • لبه پخ‌دار یا AK
ضخامت پانل کناف معمولی RG در انواع زیر ارایه می‌شود:

پانل RG با ضخامت 6 میلی متر

این نوع پانل مناسب برای اجراهای دکوراتیو و قوس‌دار است. قابلیت انعطاف این نوع پانل از سایر انواع آن بیشتر است. این نوع بیشتر برای نمای کار مورد استفاده قرار می‌گیرد. ابعاد پانل با این ضخامت  سانتی متر مربع است. این نوع پانل از نوع لبه صاف یا VK با رنگ کاغذ گرافت کرم ارایه می‌شود. در هر بسته از این نوع پانل 140 برگ وجود دارد.

پانل RG با ضخامت  میلی متر

این ضخامت مناسب برای اجرای طرح‌های با قوس کم و نمای کار است. ابعاد پانل با این ضخامت نیز  سانتی متر مربع است. این نوع پانل دارای هر دو شکل لبه صاف و لبه پخ‌دار است و در هر بسته از این نوع پانل 104 برگ وجود دارد.

پانل RG با ضخامت  میلی متر

این نوع پانل، مناسب برای قسمت اصلی سقف‌های یک‌پارچه و محیط‌های خشک است و از هر دو نوع لبه صاف و لبه پخ‌دار طراحی می‌شوند. ابعاد پانل با این نوع ضخامت در سه سایز زیر ارایه می‌شود:

  • سانتی متر مربع که در هر بسته آن 84 گچ برگ وجود دارد.
  • سانتی متر مربع که در هر بسته آن 76 گچ برگ وجود دارد.
  • سانتی متر مربع که در هر بسته آن 72 گچ برگ وجود دارد.

پانل RG با ضخامت  میلی متر

مناسب برای مکان‌هایی با امکان ضربه و آسیب است. این نوع تایل فقط در نوع لبه صاف یا VK ارایه می‌شود. در هر بسته از این نوع پانل 52 گچ برگ وجود دارد.

پانل RG با ضخامت  میلی متر به بالا

مناسب برای نواحی بسیار ضربه‌پذیر، پرخطر و نیاز به استحکام بالا، است. ابعاد پانل با این ضخامت نیز  سانتی متر مربع است.

سفارش کناف معمولی RG

اگر این نوع سقف کاذب را برای اجرا در محیط داخلی خود انتخاب کرده‌اید، باید به دنبال کیفیت مناسب آن و اجرای درست کار باشید. زیبایی و تمیزکاری در این نوع سقف حرف اول را می‌زند. برای این منظور به‌دنبال شرکت‌ها و متخصصان باسابقه و ماهر در این زمینه باشید تا مجبور به پرداخت هزینه اجرای دوباره و تمیزکاری مجدد نشوید. در این راستا شرکت فنی مهندسی زیگورات با متخصصان صاحب اندیشه و هنر خود، گامی بزرگ در ارایه بهترین شیوه اجرا برداشته‌ است. مهندسان و مشاوران زیگورات آماده ارایه خدمات مشاوره‌ای رایگان و اجرای دقیق این نوع سقف کاذب هستند.

قیمت کناف معمولی RG

قیمت بسته‌های پانل RG به نوع برند آن وابسته است. هم‌چنین قیمت این نوع گچ برگ با افزایش ضخامت آن افزایش می‌یابد. گرچه این قیمت‌ها با توجه به مواد سازنده آن در بازار در نوسان است، اما زیگورات این محصول را با کیفیت بالا و با قیمت مناسب عرضه می‌کند. قیمت این نوع کناف و سایر انواع آن در زیگورات را می‌توانید به‌صورت روزانه استعلام بگیرید. این صفحات روکش‌دار گچی در انواع RG، MR، FR و FM در زیگورات تولید و نصب می‌شوند و به ‌فروش می‌رسند. محصولات بسته‌بندی شده زیگورات قابلیت پست به سراسر نقاط ایران را دارند. جهت مشاوره و دریافت راهنمایی‌های لازم در این زمینه با ما در تماس باشید.

کلام آخر

این مقاله به معرفی کناف معمولی RG اختصاص داده شده بود. این کناف ساختار و نوع نصب ویژه‌ای دارد که در این مقاله به آن اشاره شد. هم‌چنین کاربرد این نوع پوشش کاذب مورد بررسی قرار گرفت. مراحل اجرای کار این نوع پانل گچ‌برگ در این مقاله بیان شد. این نوع گچ‌برگ دارای ضخامت و ابعاد متفاوت است که هر اندازه آن مناسب برای نصب در موارد خاصی است که در این مقاله به آن اشاره شد. از این نوع سازه به‌ویژه در انواع دارای ضخامت قطر بیشتر، می‌توان برای دیوارهای پارتیشن، جداکننده ثابت و دیوارهای پوششی لاینینگ استفاده شود. قیمت کناف معمولی RG زیگورات از سایر کناف‌ها کمتر است. محصولات زیگورات شامل انواع سقف، دیوار و کف‌پوش کاذب آماده ارایه به مشتریان گران‌قدر است.