کناف ضد رطوبت و ضد حریق FM

سقف‌های کناف با دو ویژگی مهم انعطاف‌پذیری و پوشانندگی در طراحی معماری مدرن داخلی بسیار کاربردی و محبوب هستند. کناف‌ها در ابعاد مستطیل شکل، به‌صورت گچ‌برگ‌هایی هستند، که روی سقف یا دیوار بنا، در طراحی معماری داخلی، مورد استفاده قرار می‌گیرند. این گچ‌برگ‌ها دارای کاربرد‌ها و ضخامت‌های گوناگونی هستند. در این مقاله ضمن معرفی انواع سقف کاذب زیگورات، سقف کاذب از نوع کناف ضدرطوبت و ضدحریق FM را به‌طور تخصصی مورد بررسی قرار خواهیم داد.

انواع سقف کاذب در زیگورات

شرکت فنی مهندسی زیگورات دارای تخصص در تولید سقف‌های کاذب در چهار نوع زیر است:

سقف کاذب کناف زیگورات دارای انواع زیر است:

کناف ضد رطوبت و ضد حریق fm

کناف چیست؟

کناف‌ها گچ ‌برگ‌های مستطیلی هستند، که در لایه میانی آن گچ و در لایه‌های پوشاننده دو طرف آن از مقوای فشرده استفاده می‌شود. لایه میانی کناف برحسب نوع کاربری آن دارای ترکیبی از گچ با متریال دیگری است. کناف به دلیل سهولت در نصب و توانایی ارایه طرح‌های دکوراتیو زیبا در سقف و دیوار مورد استفاده قرار می‌گیرند. به‌علاوه یک لایه پوشاننده در سقف یا دیوار از متریال کناف، توانایی پوشش تجهیزات و اتصالات روی سقف یا دیوار اصلی را دارد. البته دیوارهای کاذب کناف، قابلیت جداسازی فضاهای داخلی یا ارتقا دیوارهای اصلی، به دیوار با کاربری خاص را دارند.

انواع کناف ضد رطوبت mr
FR KNAUF FIRE RESISTANT

ویژگی‌های ظاهری کناف ضدرطوبت و ضدحریق FM

روکش این نوع کناف کاغذی با مقاومت بالا در مقابل رطوبت است. مواد اولیه مورد استفاده در کناف ضد رطوبت MR و ضد حریق FR هم‌زمان در کناف ضدرطوبت و ضدحریق FM مورد استفاده قرار می‌گیرد. پانل ضد زطوبت MR و پانل FM هر دو سبز رنگ هستند. اما اگر برشی در آن ایجاد نمایید، در کناف FM الیاف شیشه قابل تشخیص هستند. اسم پانل‌های FM و FR هر دو در لبه‌های آن حک شده است. در پانل معمولی نام کناف در پشت گچ‌ برگ‌ها درج می‌شود.

ساختار کناف ضد رطوبت و ضد حریق

این نوع کناف دارای دو ویژگی مهم است، که این محصول را تبدیل به محصولی بسیار کاربردی می‌نماید. در ادامه به این دو ویژگی اشاره می‌کنیم:

ضدآب بودن کناف FM

لایه داخلی کناف ضدرطوبت و ضدحریق FM ترکیبی از متریال گچ و الیاف عایق پشم سنگ است. این لایه داخلی، به عنوان محافظی در مقابل رطوبت عمل می‌کند. متریال پشم سنگ در انواع مختلف با روکش آلومینیومی ارایه می‌شود. وجود فلز آلومینیوم بر استحکام و قدرت این نوع کناف در برابر رطوبت می‌افزاید. هم‌چنین وجود بتونه‌کاری و درزگیری‌های ضدرطوبت عامل مهمی است تا سقف یا دیوار را در قابل رطوبت محافظت نماید. البته در زمان انتخاب این نوع کناف باید توجه داشته باشید که، آن را در برابر رطوبت مستقیم مورد استفاده قرار ندهید.

ضدحریق بودن کناف FM

لایه داخلی کناف ضدرطوبت و ضدحریق FM ترکیبی از گچ و الیاف فایبر گلاس یا شیشه نیز است. بافت گچ فشرده و شیشه باعث می‌شود تا این نوع کناف دربرابر نفوذ حرارت و آتش مصونیت یابد. این ترکیب در کناف FM باعث می‌شود که بتوان از این محصول در مناطق حادثه‌خیز به‌عنوان عایقی در برابر آتش استفاده نمود. این نوع گچ برگ عامل جلوگیری از نفوذ حرارت و شعله به سایر قسمت‌های داخلی سازه یا ساختمان‌های مجاور نیز می‌گردد. دیوارهای پوشاننده و جداکننده، هر دو می‌توانند توسط این نوع کناف به دیواری ضدحریق تبدیل شوند.

کاربری کناف ضدرطوبت و ضدحریق FM

این نوع پوشش کاذب با ویژگی ضدرطوبت و ضدحریق بودن، برای مکان‌هایی کاربرد دارد که، هم‌زمان به هر دو کاربری آن نیاز داشته باشند. کناف ضدرطوبت و ضدحریق FM برای مکان‌های زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • فضاهای صنعتی که ترکیب رطوبت و حرارت اشتعال پذیر در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد
 • سقف پایانه‌ها و ترمینال‌ها
 • سقف و دیوار آشپزخانه‌های بزرگ
 • سقف و دیوار آزمایشگاه‌های تخصصی
 • سقف و دیوار اتاق‌های سرور و رومینگ
 • سقف و دیوار اتاق‌های تخصصی شامل کابل و اتصالات برق
 • چاله آسانسور در مناطق پررطوبت
 • استفاده در سقف برای عایق‌کاری سوله‌ها و کانال‌های تهویه
 • استفاده در موتورخانه‌ها
 • استفاده در چاله‌های تاسیساتی
 • استفاده در ساختمان و سازه‌های قدیمی به منظور ایمن‌سازی آن در برابر رطوبت و حریق
 • استفاده در منازل مسکونی یا دفاتر اداری به‌منظور تامین ایمنی سازه در برابر رطوبت و حریق

9 ویژگی کناف ضدرطوبت و ضدحریق FM

این نوع کناف دارای ویژگی‌های خاصی است که آن را متمایز و منحصر به‌فرد می‌کند. چند ویژگی‌ مهم کناف ضدرطوبت و ضدحریق FM را در ادامه متن ارایه می‌دهیم:

کناف FM وزن کمی دارد

سبک بودن این نوع کناف چند مزیت را همزمان به مکان نصب خود هدیه می‌دهد. حمل و نقل آن از بسیاری از سقف‌های کاذب آسان‌تر است. بعد از نصب نیز بار تحمیلی کمی به ساختمان وارد می‌کند. رعایت این امر در ساختمان‌های با طبقات زیاد و بناهای قدیمی بسیار دارای اهمیت است.

کناف FM به آسانی نصب می‌شود

نصب آسان این نوع کناف باعث سرعت اجرای کار می‌شود. هم‌چنین شرایط آسان در نصب آن باعث می‌شود، نیازی نباشد، از چندین نیروی کار در زمان نصب آن استفاده شود.

آلودگی محیطی بسیار کم توسط کناف FM

بسیاری از سقف‌های پوشاننده و دکوراتیو در زمان اجرا و نصب کار، آلودگی محیطی زیادی ایجاد می‌نمایند. کناف ضدرطوبت و ضدحریق FM در زمان نصب حداقل آلودگی را در فضای داخلی ایجاد می‌نماید.

قابلیت بازیافت کناف FM

کناف ضدرطوبت و ضدحریق FM دارای قابلیت بازیافت و استفاده مجدد یا بازگشت به طبیعت است. این عامل سبب ایجاد آلودگی زیست محیطی بسیار کم خواهد شد.

ایجاد نمای قوس‌دار توسط کناف FM

استفاده از نوعی سقف که بتوان با آن به راحتی کمان‌ها و قوس‌های زیبا و تاثیرگذار ایجاد کرد، خواست‌گاه بسیاری از طراحان داخلی بوده و هست. به همین دلیل این نوع سقف دو منظوره برای مکان‌های پررطوبت و حادثه خیز نیز می‌تواند نمایی جذاب ایجاد نماید.

استفاده به عنوان محافط پوششی و عایق

از جمله انتظاراتی که از یک سقف کاذب می‌رود، آن است که بتواند تجهیزاتی که ممکن است تجمع آن‌ها، نمای بدی ایجاد نماید را، بپوشاند. در یک مکان پررطوبت که امکان حریق نیز در آن امکان‌پذیر است، وجود چنین سقفی بر زیبایی محیط می‌افزاید.

قیمت مناسب کناف ضدرطوبت و ضدحریق FM

وجود قیمت مناسب خرید و نصب این نوع کناف علاوه بر آن‌که می‌تواند با بودجه مورد نظر هماهنگی داشته باشد، خیال مشتری را به خاطر وجود سایر مزایای کناف ضدرطوبت و ضدحریق FM راحت می‌نماید.

رنگ‌پذیری و استفاده از بتونه و چسب

ویژگی رنگ‌پذیری این محصول، آن را برای هماهنگی با دکوراسیون داخلی با هر رنگی هم‌راه می‌نماید. به‌علاوه امکان استفاده از بتونه و چسب امکان ترمیم یا برتری دادن آن با هر نوع رنگ یا نمایی خاص مانند کاغذ دیواری را فراهم می‌نماید.

صرفه‌جویی بهینه در مصالح ساختمان

وجود سقفی پرکاربرد و با مزایای فراوان نیاز به بسیاری از وسایل را، در مصالح اولیه ساختمان می‌کاهد. این عامل باعث ایجاد هزینه نهایی کمتری در ساخت سازه خواهد شد.

پانل ضد رطوبت و ضد حریق FM

یک پانل ضدحریق برطبق ضخامت گچ ‌برگ‌هایش دارای تعداد مشخصی گچ‌ برگ است. تعداد این گچ‌ برگ‌ها با ابعاد مشخص باعث می‌شود که بتوان از ابتدا بنابر متراژ کار مساحتی را که هر پانل شامل می‌شود محاسبه نمود. این امر در سفارش کناف ضدرطوبت و ضدحریق FM و برآورد هزینه نهایی کمک قابل توجهی می‌نماید. پانل با ضخامت  میلی متر دارای ابعاد  سانتی متر مربع است. هر گچ‌ برگ این نوع پانل سطحی حدود  متر مربع را می‌پوشاند. مساحتی که کل پانل تحت پوشش قرار می‌دهد، برابر با  متر مربع است. تعداد گچ ‌برگ‌های این نوع پانل و کناف ضدرطوبت و ضدحریق FM برابر با 72 گچ ‌برگ است. تعداد گچ ‌برگ در پانل با ضخامت گچ ‌برگ 15 میلی متر 60 برگ است. گچ‌ برگ با ضخامت 18 میلی متر نیز برای این نوع کناف وجود دارد.

قیمت کناف ضدرطوبت و ضدحریق FM

قیمت این نوع کناف به‌دلیل دو منظوره بودن آن، از انواع دیگر کناف بیشتر است. قیمت محصول به ضخامت گچ‌برگ‌ها نیز وابسته است. این محصول با نام شرکت‌های متفاوت تولید می‌شود و قیمت‌های مختلفی نیز دارد. شرکت فنی مهندسی تولید و نصب سازه‌های کاذب زیگورات محصولات سقف کاذب خود را با قیمت بسیار مناسب و با رعایت همه استانداردهای کیفیتی ارایه می‌نماید. جهت برآورد قیمت کناف ضدرطوبت و ضدحریق FM با توجه به متراژ کار روی سقف یا دیوار می‌توانید با کارشناسان متخصص زیگورات تماس بگیرید. کارشناسان ما آماده ارایه خدمات مشاوره‌ای رایگان هستند. با ما تماس بگیرید.

کلام آخر

این مقاله جهت معرفی ویژگی‌های فیزیکی و ساختاری کناف ضدرطوبت و ضدحریق FM ارایه شده است. در این مقاله این کناف دو منظوره مورد بررسی دقیق قرار گرفت و به کاربرد و مزایای مهم آن اشاره شد. هم‌چنین ویژگی‌های پانل‌های FM به دقت بیان شد. بعد از مطالعه این مقاله و سایر مقالات تخصصی زیگورات در زمینه انواع کناف، سقف‌های کاذب، دیوارهای کاذب و کف‌های کاذب می‌توانید به‌طور تخصصی در این زمینه فکر کنید و با دیدی بسیار وسیع نسبت به نصب یا سفارش محصولات زیگورات اقدام نمایید. کیفیت بالا، ماندگاری محصول و در نهایت رضایت مشتری در طول سالیان طولانی هدف ماست.