کناف ضد رطوبت MR

کناف یک نوع دیوارپوش و سقف کاذب است که، برای اولین بار توسط شرکت آلمانی کناف وارد بازار شد. به‌دلیل مزایای فوق‌العاده، این نوع سقف کاذب با استقبال قابل توجهی روبه‌رو شده است. از مزایای این نوع سقف می‌توان به قیمت مناسب، سبکی وزن، نصب آسان آن اشاره کرد. کناف خود دارای انواع متفاوتی است. به دلیلی آن‌که کناف در ساختار خود گچ دارد، ممکن است جذب رطوبت در آن رخ دهد. نیاز به سقف کاذبی که در مکان‌های مرطوب راه‌گشا باشد، باعث معرفی نوع خاصی از آن با نام کناف ضد رطوبت MR شد. کناف ضدرطوبت مقاومت خوبی دربرابر رطوبت دارد. نصب این نوع کناف که به‌صورت گچ‌برگ‌هایی مستطیلی است، کمک قابل توجهی در ایجاد زیبایی و رفع مشکل رطوبت می‌نماید. این مقاله ویژگی‌های ساختاری و کاربرد این نوع کناف را مورد بررسی تخصصی قرار می‌دهد.

کناف چیست؟

کناف نوعی گچ فشرده است که، در لایه‌هایی از مقوای فشرده قرار داده می‌شود و دارای ضخامت‌های گوناگونی است. کناف زیگورات دارای انواع زیر است:

این مقاله به‌صورت تخصصی به معرفی کناف ضد رطوبت اختصاص دارد. برای آشنایی با انواع دیگر کناف زیگورات می‌توانید به مقاله‌های تخصصی هر یک مراجعه نمایید.

کناف ضد رطوبت MR

کناف ضد رطوبت MR چیست؟

کناف یا گچ ‌برگ مقاوم در برابر رطوبت را کناف ضد رطوبت MR می‌نامیم. این نوع کناف را در تعریفی دیگر گچ برگ با جذب آب کاهش یافته گویند. این نوع گچ برگ برای نواحی از دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود، که ممکن است در معرض رطوبت قرار گیرد. برای مثال برای نصب سقف آشپزخانه‌ها و سرویس‌های بهداشتی که محیط‌های نم‌داری محسوب می‌شوند، بهترین انتخاب، یک پنل ضدرطوبت MR است. کاغذ یا مقوای این نوع گچ‌برگ، سبز رنگ است، به همین دلیل آن را پنل سبز می‌نامند. این نوع گچ‌برگ برای ساخت دیوار و سقف کاذب مورد استفاده قرار می‌گیرد. نکته حایز اهمیت درباره این نوع کناف آن است که، نباید در معرض رطوبت مستقیم قرار گیرد.

انواع کناف ضد رطوبت mr
MR ANTI HUMIDITY KNAUF

13 ویژگی مهم کناف ضد رطوبت

کناف ضد رطوبت MR به دلیل دارا بودن ویژگی‌های زیر محبوبیت دارد:

پالت گچ‌برگ ضد رطوبت

در یک پالت تعداد 90 گچ برگ از این نوع کناف با ضخامت کم وجود دارد.کناف ضد رطوبت MR در اندازه‌های ضخامتی متفاوت ساخته می‌شود. نوع ضخیم آن کیفیت بیشتری دارد و برای مکان‌هایی مانند دیوارهایی که در معرض ضربه قرار دارند، مناسب‌تر است. وزن یک پالت گچ برگ ضد رطوبت حدود 26 کیلوگرم است. یک پات ضدرطوبت قابلیت حمل به سراسر کشور را دارد. در هر تریلی 13 پالت و در هر نیسان 1 پالت جای می‌گیرد. تعداد پالت‌ها باید با توجه به مکان اجرا به‌طور دقیق اندازه‌گیری شود. جهت محاسبه دقیق یا راهنمایی‌های مشاوره‌ای در این زمینه می‌توانید با متخصصان و مشاوران زیگورات تماس بگیرید.

مکان‌های مناسب کناف ضد رطوبت

این نوع سقف یا دیوار کاذب برای مکانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که ممکن است در معرض رطوبت قرار گیرد. مکان‌هایی که کناف ضد رطوبت MR را مورد استفاده قرار می‌دهند عبارت هستند از:
 • آشپزخانه
 • سرویس بهداشتی
 • سقف آزمایشگاه‌ها
 • سقف بیمارستان‌ها
 • کارگاه‌های صنعتی
 • جاهایی که در معرض رطوبت غیرمستقیم هستند
 • سقف پایانه‌هایی که در معرض هوای آزاد هستند

ضخامت کناف ضد رطوبت MR

پانل‌های گچ برگ ضدرطوبت در دو نوع لبه‌دار صاف و پخ‌دار وجود دارد. همان‌طور که گفته شد؛ این نوع سقف کاذب دارای ضخامت‌های متفاوتی است که در ادامه این مقاله ساختار و ویژگی‌های هر یک را بیان می‌نماییم:
کناف MR با ضخامت 6.5 میلی متر
این نوع گچ برگ دارای انعطاف زیاد برای شکل‌پذیری و خم شدن است. به همین جهت برای اجرای قوس و منحنی‌های طرح‌دار به‌ویژه در سقف مورد استفاده قرار می‌گیرد. استحکام گچ برگ با این ضخامت بسیار کم است و فقط جنبه نما دارد.
کناف MR با ضخامت 9.5 میلی متر
این نوع گچ برگ ضدرطوبت نیز انعطاف‌پذیر است و برای منحنی و قوس‌های ملایم در دیوار و سقف استفاده می‌شود. در مواردی که نیاز به استحکام بالایی است از این نوع گچ برگ استفاده نمی‌شود.
کناف MR با ضخامت 12.5 میلی متر
ضخامت این نوع گچ برگ نشان می‌دهد که؛ مقاومت بسیار مناسبی، برای اجرا در سقف‌های با استحکام بالا، دارد. گچ برگ ضدرطوبت برای دیوارپوش‌ها و پارتیشن‌های ثابت و مشبک نیز مناسب است. کناف ضد رطوبت MR با ضخامت 12.5 بیش از سایر انواع آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع پانل دارای تعداد و اندازه‌های زیر در هر پالت است:
 • 12×24 سانتی متر مربع که تعداد گچ برگ‌های آن در هر پالت آن 72 عدد است.
 • 12×25 سانتی متر مربع که تعداد گچ برگ‌های آن در هر پالت آن76 عدد است.
 • 12×28 سانتی متر مربع که تعداد گچ برگ‌های آن در هر پالت آن76 عدد است.
 • 12×30 سانتی متر مربع که تعداد گچ برگ‌های آن در هر پالت آن64 عدد است.
کناف MR با ضخامت 18 میلی متر
این نوع سقف یا دیوار کاذب برای مکان‌هایی با امکان ضربه‌پذیری بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. کناف ضد رطوبت MR به دلیل ضخامت زیادتر، وزن بیشتری نسبت به سایر گچ برگ‌های ضد رطوبت دارد و فقط برای استفاده در موارد خاص استفاده می‌شود.

سازه کاذب مناسب استخرها کدام است؟

با این تعریف کناف ضد رطوبت MR برای مکان‌هایی مانند دیواره استخرها یا دیوارهای در معرض آب و رطوبت مستقیم گزینه مناسبی نیست. برای این مکان‌ها کناف آکوا پنل که ساختاری از سیمان دارد بهترین گزینه است. وجود سیمان در ساختار این نوع سازه کاذب امکان نفوذ آب به درون کف و دیوار را از بین می‌برد.

مراحل نصب گچ برگ ضد رطوبت

کناف ضد رطوبت MR برای اجرا در روی هر سقفی، نیاز به زیرسازی اولیه‌ای دارد. زیرسازی این نوع کناف توسط پروفیل‌های گالوانیزه به‌صورت‌های زیر است:
 • L25
 • UH36
 • F47
ویژگی بارز این پروفیل‌های گالوانیزه، ضدرطوبت بودن و سبکی وزن آن‌ها است. بعد از نصب زیرسازی‌ها توسط پروفیل‌های گالوانیزه فوق باید گچ‌برگ‌ها را توسط میخ، چاشنی و پیچ‌های پنل بر روی آن‌ نصب کرد. در پایان کار نیز نیاز به درزگیری و بتونه کاری با مواد ضدآب است. به‌وسیله عایق‌کاری کناف ضد رطوبت MR ، شرایطی فراهم می‌شود که از جذب و انتقال رطوبت جلوگیری شود.

سفارش کناف ضد رطوبت

کناف ضد رطوبت MR در شرکت‌های داخلی و خارجی با برندهای گوناگونی طراحی و اجرا می‌شوند. کیفیت این نوع کناف بسیار دارای اهمیت است. این نوع کناف مناسب برای مکان‌های پررطوبت است. به ‌دلیل ارتباط این نوع کناف با رطوبت درصورت غیراستاندارد یا بی‌کیفیت بودن آن، ماندگاری کمی ‌خواهد داشت و نمای ظاهری نامناسب نیز به خود می‌گیرد. برای جلوگیری از مواجه شدن با این مشکل، اجرای این کار را باید به افراد متخصص و باسابقه سپرد. شرکت فنی مهندسی سازه‌های کاذب زیگورات این محصول را با کیفیت مطلوب و به‌ شیوه‎ای بسیار ماهرانه توسط متخصصان و اهل فن این حرفه اجرا می‌نماید. متخصصان ما با حضور در محل اجرا راهنمایی‌های لازم را در زمینه انتخاب نوع مورد نظر ارایه خواهند کرد.

قیمت کناف ضد رطوبت MR

قیمت این نوع کناف با توجه به نوع برند آن، متفاوت است. ضخامت و اندازه آن نیز در قیمت این محصول تاثیرگذار است. قیمت نصب آن نیز با توجه به زیرسازی‌هایی که لازم است برای این نوع کناف، در روی سقف یا دیوار نصب شود، متفاوت خواهد بود. متراژ کار و ابعاد محیط اجرا، در قیمت نهایی این محصول تاثیر خواهد گذاشت. قیمت کناف ضد رطوبت MR در زیگورات با توجه به کیفیت و شیوه اجرای استاندارد آن، بسیار مناسب و مقرون به‌صرفه است. جهت برآورد قیمت می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و از راهنمایی‌ها و مشاوره‌های رایگان بهره‌مند شوید. سایر محصولات زیگورات شامل انواع دیگر سقف‌های کاذب، دیوارهای کاذب و کف‌های کاذب نیز با کیفیت بالا و شیوه اجرای بسیار عالی، قابل ارایه به مشتریان گران‌قدر است.

کلام آخر

این مقاله به منظور معرفی کناف ضد رطوبت MR ارایه شد. در این مقاله ساختار این نوع کناف مورد بررسی قرار گرفت. این نوع کناف به دلیل متریال ویژه خود، قابل استفاده در مکان‌های مرطوبی است که، در مواجهه با رطوبت مستقیم نیستند. با این تعریف مکان‌هایی مانند سقف و دیوار سرویس‌های بهداشتی و آشپزخانه‌ها پرکاربردترین مکان‌ها برای استفاده این نوع گچ‌برگ است و مکان‌هایی مانند استخرها، مناسب برای اجرا با این نوع کناف نیستند. این سقف و دیوار کاذب، دارای ضخامت‌های متفاوتی است که در این مقاله معرفی شدند و ویژگی‌های هر یک نیز مورد بررسی قرار گرفت. این نوع کناف دارای مزایای زیادی است، که در این مقاله به تعدادی از آن‌ها اشاره شد. هم‌چنین شیوه سفارش و قیمت کناف ضد رطوبت MR در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. شرکت سازه‌های کاذب زیگورات آماده فروش و اجرای سازه‌های کاذب کناف ضد رطوبت MR است. با ما تماس بگیرید.